Na području opštine Kladovo dr Dimitrije Radišić sa kolegama sa Departmana za biologiju i ekologiju Prorodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu sprovodi prstenovanje divljih ptica. Reč je o pojedinačnom obeležavanje divljih ptica i ono se vrši pre svega radi boljeg poznavanja i praćenja njihovih migratornih kretanja.
Prstenovanje ptica je metod istraživanja koji podrazumeva obeležavanje ptica prstenima, najčešće na nozi. Prstenovanjem ptica prati se njihovo kretanje, svaki nalaz prstenovane ptice puno govori o njenom životu, bez obzira da li je netko ulovi i pusti, pronađe stradalu ili samo vidi u preletu.To se radi kako bismo mogli bolje da ih zaštitimo na njihovim migracijama jer je to jedan od najrizičnijih perioda njihovog života-objašnjava doktor Radišić.
Ptice se nakon prstenovanja puštaju, a iskustva potvrđuju da su u 30 kućica koliko ih je na području opštine Kladovo evidentirane i retke vrste ptica.Jedna o njih je Modrovrana koju još zovu i zlatovrana i plava vrana, strogo zaštićena vrsta ptice u Srbiji, jer je do dvehiljaditih ova vrsta bila pred izumiranjem i u našoj zemlji.
Modrovrana je ptica koja se gnezdi u dupljama. Ekološke organizacije u Srbiji više od 20 godina pomažu populaciji modrovrane postavljanjem kućica. Do sada je postavljeno više od hiljadu veštačkih gnezda.Kućice su stavljene na adekvatnim mestima gde se nalaze očigledno dobra hranilišta, oko livada i pašnjaka. Projekat je dao neverovatno dobre rezultate. Jako je malo ovakvih akcija koje tako brzu daje rezultate i oporavak populacija ugroženih vrsta usled uspešne zaštite.Do sada je postignuto daje , od svega nekoliko desetina parova, sada oko 400 parova modrovrana, a najviše ih je na području Negotina i Kladova.-pojašnjava dr Dimitrije Radišić docent na Departmanu za biologiju i ekologiju PMF Univerziteta u Novom Sadu.
Obeležavanje ptica metalnim prstenovima sa različitom kombinacijom slova i brojeva sprovodi se dok su mladunci u gnezdu ili se mogu prstenovati kao odrasle jedinke, hvatanjem pomoću posebnih ornitoloških mreža koje ne mogu da ih povrede.
S obzirom na visoke dnevne temperature, kako ljudi, tako i ptice mogu da dobiju sunčanicu, pa se vodi računa da se prstenovanje vrši u delovima dana kada su temperature umerenije.
Ptice se mere i prstenuju dva puta dnevno, ujutru i uveče. U Srbiji ima 50 registrovanih prstenovača koji prstenuju ptice bilo samoinicijativno, bilo na organizovanim kampovima.
https://youtu.be/xxqL-YesIsc?si=gp_Y5hgYe3KzXsxC