DAN PRIMIRJA U PRVOM SVETSKOM RATU

600

Srbija obeležava 11. novembar Dan primirja u Prvom svetskom ratu. Na taj dan 1918. godine u Francuskoj je potpisano primirje koje je bilo na snazi do zaključenja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine, kada je formalno okončan Prvi svetski rat.

Kao glavni motiv za amblem tog praznika u našoj zemlji se koristi cvet Natalijina ramonda, koji ima višestruku simboliku i govori o našem narodu i iskušenjima kroz koja je prošao tokom i posle tog rata. U pitanju je ugrožena vrsta cveta koja raste na istoku Srbije i planini Nidže na najvišem vrhu Kajmakčalana na kojoj je srpska vojska, pod komandom vojvode Živojina Mišića vodila žestoke borbe tokom stvaranja preduslova za proboj Solunskog fronta. Cvet je nazvan po kraljici Nataliji Obrenović, a poznat je kao „cvet feniks“, jer čak i kada se potpuno osuši, ako se zalije, može da oživi. Upravo zato je Natalijina ramonda i izabrana za simbol obeležavanja važnog datuma – da ukazuje na vaskrs srpske države iz pepela posle Prvog svetskog rata.

Dan primirja u Srbiji uvršten je u državne praznike 2011. godine izmenama i dopunama Zakona o državnim i drugim praznicima, a zvanično se obeležava od 2012. godine. Primirje u Prvom svetskom ratu potpisano je u francuskom gradu Kompijenu, u jednom železničkom vagonu 11. novembra 1918. godine između sila Antante i Nemačke čime je taj rat okončan. U Velikom ratu Srbi su podneli ogromnu žrtvu jer je poginulo oko 1,3 miliona građana, što je u tom trenutku predstavljalo gotovo trećinu ukupnog srpskog stanovništva.

Foto YU ECO

Prethodni članakOKRUŽNO TAKMIČENJE U STRELJAŠTVU
Naredni članakAKTIVNOSTI KANCELARIJE ZA MLADE