MONOGRAFIJA „NACIONALNI PARK ĐERDAP-PRVIH 50 GODINA“ PREDSTAVLJENA U KLADOVU

107
U okviru obeležavanja jubileja – pola veka od proglašenja Nacionalnog parka Đerdap u galerijskom prostoru Doma kulture u Kladovu JP  „Nacionalni park Đerdap“ iz Donjeg Milanovca predstavilo je monografiju „Nacionalni park Đerdap – prvih 50 godina“.
Na zadatu temu govorili su dr Nenad Radaković, urednik monografije, Saša Janošević, v.d. direktora JP „Nacionalni park Đerdap“ i novinarka Jelena Bujdić Krečković, jedan od autora tekstova.
Monografija je delo 20 autora, kako zaposlenih u Preduzeću, tako i brojnih saradnika i istraživača i ova publikacija daje savremen i ažuriran uvid u trenutni nivo naučne istraženosti, očuvanosti i zaštite Đerdapske klisure. Autori su prilikom pisanja tekstova koristili relevantnu domaću i stranu naučnu i stručnu literaturu širokog vremenskog obuhvata, što je omogućilo hronološko sagledavanje razvoja Nacionalnog parka Đerdap u pedesetogodišnjem periodu. Prema oceni rezenzetkinje, dr Ane Milanović Pešić, ova monografija će omogućiti akademskoj zajednici, kao i zaljubljenicima u prirodu da dođu do sistematičnih saznanja o netaknutim prirodnim lepotama i bogatoj kulturnoj baštini našeg najvećeg nacionalnog parka“-istakla je novinarka Jelena Bujdić Krečković.
Reč je o naučno – popularnoj publikaciji kojom je dat sveobuhvatan pregled dosadašnjih različitih naučnih istraživanja najvećeg nacionalnog parka u Srbiji, kao i rad, razvoj i mnogobrojne aktivnosti JP „Nacionalni park Đerdap“.
Kako se čulo priroda je u svom izvornom obliku oduvek bila neiscrpna inspiracija umetnicima, deo bogatog opusa fotografija snimljenih u Nacionalnom parku Đerdap nalazi se u pomenutoj monografiji , na naslovnoj strani je fotografija Kladovljanina Ivana Radojkovića.
Područje Đerdapa je, odlukom Izvršnog saveta Organizacije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu – UNESKO od 10. jula 2020. godine, upisano na listu UNESCOGLOBAL GEOPARKS i proglašeno prvim geoparkom u Srbiji. Geopark Đerdap se prostire na površini od 1.330 kilometara kvadratnih , od Golupca do Kladova obuhvatajući izvanredne lokalitete i fenomene geološkog karaktera. Najupečatljiviji prirodni fenomen u geoparku jeste Đerdapska klisura, koja je, sa dužinom većom od 100 kilometara, najduža klisura u Evropi.
Geopark Đerdap je uspostavljen na osnovu Sporazuma o saradnji između Ministarstva zaštite životne sredine, Zavoda za zaštitu prirode Srbije, JP „Nacionalni park Đerdap“ i opština Golubac, Majdanpek, Kladovo i Negotin, kojim je predviđeno da JP „NP Đerdap“ bude nosilac aktivnosti Geoparka.
Promociju monografije „Nacionalni park Đerdap – prvih 50 godina“. obeležilo je i otvaranje izložbe fotografija „Nacionalni park Đerdap u oku posmatrača“ Ivana Radojkovića iz Kladova kao i nastup učenika OMŠ „Konstantin Babić“ Iz Kladova
Prethodni članak15 MINUTA TIŠINE UZ PODRŠKU STUDENTIMA I PROSVETNIM RADNICIMA
Naredni članakKUP OFL KLADOVO: LOKOMOTIVA- KOČA  ANĐELKOVIĆ U NEDELJU OD 13 SATI