Kada radovi na izgradnji i rekonstrukciji komunalne infrastrukture budu završeni opština Kladovo na šest lokacija u gradu i selima dobiće oko 41 kilometar nove kanalizacione mreže. Realizacija projekta „Čista Srbija“ podrazumeva i dalji tretman otpadnih voda kroz izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda na dve lokacije, u mesnoj zajednici Podvrška i u zoni prigradskog naselja Kostol. Glavni cilj prečišćavanja otpadnih voda je da se ukloni što je više moguće suspendovanih čvrstih materija pre nego što se voda ispusti nazad u životnu sredinu- čulo se na prezentaciji na kojoj su u Kladovu prisustvovali predstavnici lokalne samouprave i izvođači radova kineske kompanije CRBC. Radovi na izgradnji kanalizacije bliže se kraju jer je preoslo da se urade još dva kilometra kako bi taj deo posla u potpunosti bio priveden kraju- naglasila je Marija Jocić vodeći inženjer na projektu „Čista Srbija „.
Realizacija projekta „Čista Srbija“ sprovodi se u više od 20 gradova i opština u Srbiji. To podrazumeva izgradnju kanalizacionih mreža kako bi zagadjena voda bila odvođena iz gradskih naselja.Projektom je predvidjena izgradnja 165 postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, dva na području opštine Kladovo, a namenjena su za tretman fekalno-sanitarnih voda.
Postrojenje u zoni prigradskog naselja Kosto zadovoljava kapacitet za oko 15.000 stanovnika sa projektovanim protokom od 3825 kubika vode na dan, sastoji se od linije vode i linije mulja. Time se za stanovnike stvara mogućnost očuvanja ekološki zdrave životne sredine, očuvanje rečnog biodiverziteta, ali i viši životni standard gradjana.
„Za lokalno stanovništvo to važan korak,koji će poboljšati kvalitet života. Do sada, sve fekalne vode ispuštane su u ovom delu direktno u reku, a izgradnjom postrojenja biće tretirane do nivoa da ne ugrožavaju ni životnu sredinu ni zdravlje ljudi u ovoj regiji– naglasila je Marija Jocić
Prema njenim rečima, postrojenja su važna zbog zaštite životne sredine ali i činjenice da Srbija treba da bude usklađena sa direktivom EU na svom putu ka Evropi.
„Kladovo izlazi na reku Dunav koji je zaštićen Dunavskom konvencijom i mi moramo da se pridržavamo kapaciteta i parametara vode pre nego ispustimo u recepijent, koji je u ovom slučaju reka. Otpadne vode fekalnog tipa imaju negativan uticaj pogotovu što se ispuštaju stihijski ili nedostaju delovi kanalizacije. Celokupnom izradnjom nedostajuće kanalizacije i ovih postrojenja život građana Srbije, kao i ekološka slika biće poboljšani- poručla je Marija Jocić.
Kako bi se postigao cilj očuvanja životne sredine i podigao standard života građana opštine Kladovo fekalnu kanalizacija dužine 7567 metara sa pet slivova dobiće meštani u Velikoj Vrbici, dužina kanalizacione mreže u Rtkovu sa pet slivova bez pumpnih stanica je 6460 metara, dok će stanovnici Korbova na šest slivova dobiti 7891 metar kanalizacije sa tri
pumpne stanice.
pumpne stanice.
Oko 4000 metara dužina je linije u delu Brze Palanke, dok će naselje Podvrška dobiti oko 11 kilometara nove fekalne kanalizacije. Šesta lokacija je u ulici Obala Rita na gradskoj periferiji u Kladovu gde završeni radovi na izgradnji fekalne kanalizacije ukupne dužine 2992 metra.Investiciju u novu kanalizacionu mrežu u okviru projekta „Čista Srbija“ sa 21,3 miliona evra finanasira država preko Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.