STRUČNI SEMINAR ZA UPRAVLJAČE ZAŠTIĆENIH PODRUČJA

114
Pod sloganom „Od izazova do inovacije “ u organizaciji Ministarstva zaštite životne sredine u hotelu Đerdap u toku je 13. stručni seminar za upravljače zaštićenih područja kojem je prisustvuje Sara Pavkov, državni sekretar u Ministarstva zaštite životne sredine.

Kako se čulo u Srbiji su zaštićena 474 prirodna dobra, od čega 98 na nacionalnom nivou a obuhvataju nacionalne parkove, parkove prirode, predele izuzetnih odlika, rezervate, zaštićena staništa i spomenike prirode, koji se prostiru na oko 770 hiljada hektara.

Edikativni skup u Kladovu nova je prilika za razmenu iskustava koja doprinose poboljšanju upravljačkih aktivnosti u zaštićenim područjima. To je i mogućnost da se saslušaju saveti  koji doprinose rešavanju složenih situacija sa kojima su suočeni upravljači zaštićenih područja na terenu – naglasila je Sara Pavkov, državni sekretar u Ministarstva zaštite životne sredine i podsetila da je Ministarstvo ove godine opštini Kladovo dodelilo je 4,2 miliona dinara za sprovođenje aktivnosti u zaštićenom području „Blederija“.

Učesnikcima skupa obratio se i Saša Nikolić, predsednik opštine Kladovo. Nikolić je istakao da je svako drvo zasađeno u opštini Kladovo, svaka očišćena divlja deponija, zalog ne samo za sadašnje već i za generacije koje dolaze i dodao da je za realizaciju projekta uređenja Blederije, opština Kladovo iz budžeta za tekuću godinu opredelila je 2,4 miliona dinara.

Spomenik prirode Blederija zauzima  površinu od 398 hektara, ima četiri vrela, veliku akumulaciju u donjem toku, vrelsku pećinu Sokolovicu, krečnjačku klisuricu i slapove.

Za spomenik prirode Blederija utvrđen drugi stepen zaštite, a upravljanje zaštićenim područjem povereno je Turističkoj organizaciji opštine Kladovo. Zaštićeni spomenik prirode Blederija, ove godine, posetilo je oko 10.000 turista iz nađe zemlje i inostranstva- istakla je Aleksandra Vasiljević, direktor TOO Kladovo.
Na stručnom skupu u Kladovskom hotrelu „Đerdap“ osim predstavnika resornoog Ministarstva prisutni su i stručnjaci iz Zavoda za zaštitu prirode, iz JP „Nacionalni park Đerdap“, i više od 140 upravljača iz cele Srbije. Oni su govorili o izazovima u praksi, inovacijama u planovima upravljanja zaštićenim područjima, o unapređenju kapaciteta i drugim temama.
https://youtu.be/oziAj5KSBzk?si=BtVdE-6XeLfiaqdo
Prethodni članakDEČJA NEDELJA OD 7. DO 11.OKTOBRA
Naredni članakSPORAZUM O SARADNJI UNIJE POSLODAVACA SRBIJE I RUMUNIJE