TRADICIJA I KULTURA NA „KRAJINSKOIJ BERBI“ U ROGLJEVU

473
Negotinska Krajina, poznata po svojim vinogradima i čuvenim vinskim podrumima, svake godine okuplja ljubitelje vina i tradicije na manifestaciji „Krajinska berba“. Ova manifestacija, koja je postala zaštitni znak sela Rogljevo, tradicionalno se održava prve subote u septembru i predstavlja početak berbe grožđa u ovom delu Srbije. Organizatori – Udruženje „Rogljevačke pivnice“, Mesna zajednica Rogljevo i Turistička organizacija opštine Negotin, uz pokroviteljstvo Opštine Negotin, već godinama ulažu napore da ova manifestacija ostane simbol očuvanja kulturnog nasleđa i tradicije Negotinske krajine.

 

Ovogodišnju berbu grožđa obeležio je simboličan odlazak mladih, obučenih u najlepše narodne nošnje, u vinograde, gde su po običaju ubrani prvi zreli grozdovi koji su blagoslovljeni od strane jereja Nikole Nešića i protosinđela Enoha, čime je i zvanično otvorena „Krajinska berba“. Vinari i vinogradari iz celog regiona, ali i posetioci iz Bugarske i Rumunije, imali su priliku da uživaju u raznovrsnim sadržajima koje ova manifestacija nudi.

Poseban deo programa bio je običaj gaženja grožđa bosim nogama, u čast plodova vinove loze. Ovaj ritual, praćen zdravicom beračima koju je izgovorio zdravičar Dragoslav Stanisavljević Persinac iz Čubre, dodatno je naglasio važnost ovog posla za lokalnu zajednicu.

Manifestaciju je svečano otvorio predsednik opštine Negotin, Vladimir Veličković, dok su kulturni program obogatili nastupi folklornih ansambala. Omladinski folklorni ansambl KUD-a „Stevan Mokranjac“ iz Negotina i dečja folklorna grupa AKUD-a „Floričika“ iz Jabukovca osvojili su simpatije publike svojim nastupima, a posebno su se izdvojili solisti Voja Savković na drombulji i Jovan Miljković na harmonici.

Etno grupe „Zlatovez“ i „Gergina“ dodatno su upotpunile događaj svojim izvođenjem vlaških pesama, čime su posetiocima pružile nezaboravno iskustvo bogatstva i raznolikosti muzičke tradicije ovog kraja.

„Krajinska berba“ i ove godine spojila je prošlost i sadašnjost, vino i običaje, narodnu nošnju i moderni turizam, potvrđujući značaj očuvanja lokalne kulture i tradicije Negotinske krajine.

Prethodni članakNA BESPLATNE PREVENTIVNE PREGLEDE DOŠLO SKORO 300 KLADOVLJANA
Naredni članakJAVNI POZIV ZA OPREMANJE KABINETA U GIMNAZIJAMA