PREDSTAVLJENI REZULTATI PROJEKTA „EU ZA KULTURNO NASLEĐE I TURIZAM“

237
Srbija ima mnogo toga da pokaže svetu i turistima i u tome će je i dalje podržavati evropski partneri – zaključak je sa konferencije „Razgovori o turizmu“ na kojoj je bilo reči o bogatstvu kulturno-istorijskog nasleđa i održivih turističkih potencijala Srbije. Tom prilikom predstavljeni su rezultati petogodišnjeg projekta „EU za kulturno nasleđe i turizam“ i održan je panel na temu „Pronalaženje modela za razvoj održivog turizma“. Konferenciji su prisustvovali i predstavnici Svetske turističke organizacije (UNWTO) i Svetskog putničkog i turističkog saveta (World Travel & Tourism Council).

Uz prisustvo predstavnika Vlade Republike Srbije, Delegacije Evropske unije i ambasade Savezne Republike Nemačke, predstavljeno je sve što je urađeno na očuvanju kulturnog nasleđa, razvoju i promociji turizma u Istočnoj Srbiji i Donjem Podunavlju. Tokom trajanja projekta rekonstruisani su značajni kulturno-istorijski objekti i podržan je razvoj turističkih potencijala zaposlenih u turizmu.

Projekat „EU za kulturno nasleđe i turizam“ vredan 24 miliona evra – jedan od značajnijih projekata koje smo imali navela je Tanja Miščević ministarka za evropske integracije.

„Srbija obiluje lokalitetima koji imaju kulturni i istorijski značaj i predstavljaju kulturnu baštinu. Ponosni smo što je Srbija, zajedno sa Evropskom unijom tokom ovog projekta obnovila neke od svojih najznačajnijih lokaliteta „, rekla je ministarka Miščević.

U tvrđavi Fetislam u Kladovu konzervirana je Varoš kapija i deo bedema Velikog grada, urađene su kapije Malog grada i izgrađena je letnja pozornica. Rajačke pivnice u okolina Negotina, čuvene po vinskim podrumima, tokom projekta dobile su električne, vodovodne i kanalizacione mreže, a privode se kraju radovi na uređenju rasvete i pešačkih staza u kompleksu pivnica.

Projekat „EU za kulturno nasleđe i turizam“ obezbedio je unapređenje znanja zaposlenih u turizmu iz javnog i privatnog sektora, uz podršku u kreiranju novih usluga koje su namenje turistima i promovisanje turističkih destinacija i na domaćem i na inostranim tržištima.

Učestvovalo je osam opština iz Istočne Srbije i Donjeg Podunavlja Kladovo, Majdanpek, Golubac, Zaječar, Negotin, Veliko Gradište, Požarevac i Smederevo i opština Topola iz Šumadije. Projekat finansiraju Evropska unija i Vlada Nemačke u saradnji sa Ministarstvom turizma i omladine, a sprovodi GIZ.

 

Prethodni članakZIMSKE GUME OD 1. NOVEMBRA
Naredni članakSKUPA JESENJA SETVA U KLJUČKOJ NIZIJI