U Golupcu je uz podršku Evropske unije svečano otvorena Ustanova kulture „Muzej
Golubac”. Cilj muzeja je očuvanje istorije i kulturnog nasleđa, kao i unapređenje turističke ponude opštine i Braničevskog okruga. EU je, putem bespovratnih sredstava u iznosu od više od 170.000 evra, pomogla adaptaciju objekta. Projekat se sprovodi kroz EU PRO Plus program u saradnji sa Ministarstvom za evropske integracije.
Objekt koji je 1893. godine sagradio trgovac Vićentije Nedeljković sada je pretvoren u muzej. Praistoriju sa kamenim i bronzanim dobom, u okviru kojeg su najvazniji artefakti iz Dubrovačko-žutobrdske kulture. Antička zbirka, Srednjovekovna zbirka, Etnološka zbirka, Istorijska zbirka koja između ostalog pominje i porodicu Dušmanić koja je ovde imala veliki uticaj.
„Ovo nije samo zgrada već svedočanstvo trajne moći kulture koja nas ujedinjuje, oblikuje kohezivne zajednice i inspiriše snažnu Evropu. Oličava bogatstvo i raznolikost evropskog nasleđa, dok istovremeno jača naš zajednički osećaj pripadnosti“, izjavila je Plamena Halačeva, zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji.
EU je podržala projekte u opštini, uključujući obnovu Golubačke tvrđave, u koju je investirano više od osam miliona evra. Renovirani su gradski trg, sportski tereni i turistički info-centar. Ovi projekti su pomogli da Golubac postane glavna turistička destinacija u Srbiji.
„Golubac zauzima posebno mesto u ovoj viziji. Evropska unija se pokazala kao najposvećeniji partner u očuvanju kulturnog nasleđa Srbije. Kroz značajna ulaganja u Golupcu, EU prepoznaje vrednost ovog područja kao zajedničkog kulturnog i istorijskog blaga Srbije i Evrope“, naglasila je Halačeva.
Ministar kulture Nikola Selaković je rekao da je otvaranje kompleksa Ustanove kulture „Muzej Golubac“ poruka brige zajednice o onome što nas povezuje i što nas čini bogatima u duhu i istoriji i da Golubac, poznat po svojoj čarobnoj tvrđavi i jedinstvenom položaju na Dunavu, sada dobija novi kulturni centar.
„Danas obeležavamo jedan novi segment kulturnog života čitave Srbije. Otvaranje Muzeja Golubac je više od simboličnog gesta – to je snažan simbol napora da sačuvamo i prezentujemo bogatstvo kulturnog nasleđa ovog kraja. Ovaj Muzej biće mesto koje spaja prošlost i sadašnjost, istoriju i
savremenu umetnost, mesto gde će buduće generacije moći da uče o svojim korenima, ali i da tragaju za inspiracijom“, naglasio je Selaković.
Sredstva EU i opštine Golubac, koja je uložila 62.000 evra, iskorišćena su za renoviranje objekta i izlaganje eksponata iz lokalne istorije. Prva postavka, formirana u saradnji sa Narodnim muzejem u Požarevcu, obuhvata arheološke, istorijske i etnografske eksponate.
„Muzej nije samo zbirka predmeta, već živa priča o svakom od nas, o svakoj generaciji koja je ovde živela, radila, stvarala i borila se. Verujem da će on postati simbol ponosa, mesto okupljanja i edukacije, koje će inspirisati sve generacije, kako bi očuvale kulturno nasleđe i prenosile ga budućim naraštajima”, rekao je predsednik opštine Golubac Nebojša Mijović.